Hafize Gaye Erkan’ın yerine yeni Merkez Bankası Başkanı kim olacak? İşte kulislerde adı geçen isim

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan görevinden affını istemesi sonrası, Merkez Bankası Başkanlık koltuğuna kimin oturacağı merak konusu oldu. Kulislerde yer alan iddiaya göre, göreve mevcut Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay’ın getirileceği öne sürüldü.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan görevinden affını istediğini açıkladı. Gaye Erkan’ın kararı sonrası Bakan Şimşek, “Önerim doğrultusunda yeni atanacak Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak güçlü iş birliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay

“HAFİZE GAYE ERKAN’IN YERİNE OSMAN CEVDET AKÇAY GELECEK” İDDİASI

Bakan Şimşek’in açıklaması sonrası kulisler hareketlendi. Merkez Bankası Başkanlık koltuğuna kimin oturacağı merak konusu olurken, halihazırda Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Osman Cevdet Akçay’ın göreve geleceği iddia edildi.

Hafize Gaye Erkan

OSMAN CEVDET AKÇAY KİMDİR?

1961 yılında Trabzon’da doğan Osman Cevdet Akçay, 1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu. The City University of New York, The Graduate School and University Center’da Ekonomi alanında 1990 yılında M.Phil ve 1992 yılında doktora derecesini aldı.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay

Çalışma hayatına 1985 yılında The City University of New York, The Graduate School and University Center’da doktora asistanı olarak başlayan Akçay, 1986-1990 yılları arasında Hunter College ve Baruch College’da öğretim görevlisi, 1990-1991 yıllarında Manhattan College, New York’da misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. 1992 yılında yardımcı doçent olarak Boğaziçi Üniversitesinde göreve başlayan ve Doçentliğini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünde alan Akçay 2001 yılında Koç Üniversitesine tam zamanlı öğretim üyesi olarak geçti.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay

2009 yılına kadar öğretim üyeliği ve önce Koçbank daha sonra Yapı ve Kredi Bankası başekonomistliği görevini beraber götüren Akçay, 2009-2018 yılları arası ayrılana kadar banka başekonomisti olarak görev yaptı. Temmuz-Ekim 2018’de T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda, 2018-2023 yılları arasında ise Fiba Group, Holding ve Banka’da danışmanlık görevinde bulundu. Akçay, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir