TÜİK Enflasyonu Açıkladı: Mart Ayında Enflasyon Yükseldi mi?

Yeni haftaya piyasalar, Türkiye enflasyon rakamlarıyla başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı enflasyonunu açıkladı. Petrol kararıyla varil fiyatlarındaki yükseliş de geleceğe dair umut vermezken, enflasyonda son aylarda baz etkisiyle süren düşüş görünümü devam etti mi?

TÜİK, Mart ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 2,29, yıllık bazda da yüzde 50,51 oranında gerçekleştiğini açıkladı.

2023 yılı Mart ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 2,29, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 12,52, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,51 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 70,20 olarak gerçekleşti.

Foreks Haber anketinde beklenti aylık yüzde 2,85, AA Finans anketinde de yüzde 2,86 olmuştu. Açıklanan veri beklentilerin altında kaldı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %17,27 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %70,73 ile lokanta ve oteller oldu.

Mart ayında fiyatı en çok yükselen ürün Dana Eti olarak görüldü.

TÜİK verilerine göre, yurt içi üretici fiyat endeksi de (Yİ-ÜFE) aylık yüzde 0,44 oranında artarken, yıllık yüzde 62,45 oranında yükseliş gösterdi.

Her ayın ilk gününde açıklanan İTO İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’ne göre, gösterge enflasyon aylık yüzde 2,95, yıllık bazda da 73,02 olarak açıklanmıştı.

İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi’nde yer alan 242 ürünün 112’sinin perakende fiyatı artarken, 33 ürünün fiyatı düştü, 97 ürünün fiyatı ise değişmedi.

Mart ayında gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer alan soğan yüzde 22,42 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir