Rusya cephesinde Wagner çatlağı

UKRAYNA işgalinde Rusya’nın cephedeki etkin gücü Wagner’in patronu Yevgeniy Prigojin, Rusya Savunma Bakanlığına meydan okudu. Yönetime isyan bayrağını çektiği bir video paylaşan Prigojin, 10 Mayıs’a kadar istediği mühimmatlar kendisine teslim edilmezse, kuşatma altına tuttuğu Ukrayna’nın Bahmut kasabasından geri çekileceğini ilan etti. Rusya’da aşırı milliyetçileri temsil eden Wagner’in patronu Prigojin ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu arasında gerginlik, geçen yıl Ukrayna ordusunun Lugansk bölgesinde elde ettiği kazanımlarla gün yüzüne çıkmıştı.

PUTİN’E ‘SEÇİMİNİ YAP’ ÇIKIŞI

Ancak Prigojin’in son videosu, artık bir gerginlikten öte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “Benimle Şoygu arasında seçimini yap” netliğinde bir mesaj olarak algılandı. Önceki akşam geç saatte açık alanda çektiği videoda Prigojin, yaklaşık 50 askerinin cesedi önünden seslendi. Konuşmasının her cümlesinde ağır hakaretler kullanan Prigojin, “Yerde ölü yatanlar bizim arkadaşlarımız. Bize ulaşması gereken mühimmatlar yüzde 70 kısıtlı geldiği için askerlerim burada ölü yatıyor. Bunlar bir günün kayıpları. Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı denilen Şoygu ile Gerasimov, nerdesiniz? Bu sizin vurdum duymaz tavrınızın sonucu. 10 Mayıs’a kadar istediğimiz mühimmat bize teslim edilmezse, Bahmut kuşatmasını bırakarak geri çekileceğiz” dedi.

KREMLİN: GEREKLİ ÖNLEMLER ALINACAK

Putin’in Sözcüsü Dmitriy Peskov videodan haberdar olduklarını söyleyerek, “Durumu yakından takip ediyoruz. Gereken önlemeler alınacaktır” demekle yetindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir